• Producent: Martel
  • Kategoria: Mapy i atlasy
  • ISBN: 9788363546199
  • Oprawa: twarda
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawnictwo: Martel
  • Ilość stron: 120
  • Rok wydania: 2016
Ilustrowany Atlas Wszechświata
Rozgwieżdżone niebo towarzyszy człowiekowi od za każdym razem. Czyni to astronomię jedną z najstarszych znanych ludzkości nauk. Samotnego astronoma, który w ciszy obserwuje poprzez lunetę statyczne i niezmienne niebo, zastąpiły dziś setki uczonych, którzy za pomocą gigantycznych teleskopów, rozmieszczonych jednocześnie na Ziemi, jak i daleko ponad jej atmosferą, obserwują aktywny obraz zmieniającego się kosmosu.
Skąd się biorą pływy morskie? Ile księżyców ma Jowisz? Czym są pierścienie Saturna? Dlaczego sztuczne satelity nie spadają? To wiemy ze szkoły. Współczesna astronomia zmusza nas jednak do postawienia sobie pytań widocznie bardziej trudnych. Czym jest czarna dziura? Co to jest gwiazda neutronowa i czym właściwie jest pulsar? Czym są galaktyki i dlaczego część z nich nazywamy intensywnymi? Co to są supernowe? Jak działa radioteleskop i co obserwuje? Jak daleko jest do najbliższej planety pozasłonecznej?
Ilustrowany atlas Wszechświata odpowiada na te i dużo innych, tak samo fascynujących pytań. Dziesiątki barwnych fotografii i ilustracji pobudzają wyobraźnię i namawiają do dalszej lektury. Astronomia to jednak nauka ścisła, której fundamentem są fakty i liczby. To one pokazują zasobność Wszechświata i jego ogrom. Atlas pokazuje rzetelne dane, demonstrując typowe skale czasowe, odległości, wymiary i inne interesujące wielkości, które tłumaczą, jakie mnogość kryje niebo nad nami.
Książka przekazuje mocną naukową wiedzę, nie ograniczając się do tradycyjnych tematów. Czytelnik poznaje podstawy naukowe, dowiadując się także, jak stosować wiedzę w praktyce. Poznaje planety i gwiazdy, komety i meteoroidy, odległe galaktyki i czarne dziury, pulsary oraz gwiazdy neutronowe, a jednocześnie uczy się czytania map nieba, podstaw nawigacji i amatorskich obserwacji astronomicznych. Dowiaduje się, jak zbudowane są: Słońce, komety i kwazary, a także jakich narzędzi używają dziś astronomowie, aby zdobywać tę wiedzę. Całości dopełnia pakiet faktów i liczb, a także słownik najważniejszych pojęć, które podsumowują i uzupełniają zdobytą wiedzę.

Zabacz również:

Popularne produkty w kategorii: Mapy i atlasy